Kiedy myślimy o sportach ekstremalnych, prawie zawsze przychodzi nam do głowy obraz najbardziej ekstremalnych aktywności, takich jak skoki spadochronowe czy swobodna wspinaczka, ale prawda jest taka, że istnieje wiele innych sportów, które wiążą się z wysokim poziomem ryzyka. Oto lista takich sportów.

  1. Skoki z wysokości. Polega to na skakaniu ze spadochronem z wieżowców, samolotów lub klifów. Sport ten jest uważany za najbardziej niebezpieczny na świecie, w ciągu ostatnich trzech dekad zginęło w nim nie mniej niż 170 osób.
  2. Futbol amerykański. Niezależnie od całego sprzętu ochronnego używanego przez tych sportowców, prawda jest taka, że agresywności gry powoduje dużą liczbę zgonów, zwłaszcza w ligach amatorskich i z powodu uderzeń w głowę.
  3. Wolna wspinaczka. W tym sporcie ludzie nie używają uprzęży ochronnych, haków czy lin, ale wspinają się po górach gołymi rękami. Statystyki mówią, że na każde 27 000 wspinaczek przypada jeden wypadek śmiertelny.
  4. Motocykle. Fakt, że motocykle są coraz szybsze, sprawia, że jazda na motorze jest jednym z najbardziej niebezpiecznych sportów na świecie. Aby podać tylko jeden przykład, 240 kierowców straciło życie w niesławnym wyścigu Isle of Man TT.
  5. Boks i sporty walki. Szacuje się, że każdego roku 10 bokserów umiera w wyniku uderzenia na ringu. W rzeczywistości jest to jeden ze sportów, który zazwyczaj pozostawia najwięcej skutków ubocznych, głównie z powodu uderzeń w głowę. Jednak sporty walki są bardzo popularnym sportem w Polsce i są pasją wielu osób – sprawdź, dlaczego warto uprawiać sporty walki?
  6. Nurkowanie jaskiniowe. Choć nurkowanie jaskiniowe jest wspaniałym i relaksującym zajęciem, wiąże się z wieloma problemami, z których najczęstsze to niedobór tlenu i utrata orientacji w ciemności.
  7. Alpinizm. Jeśli nie zachowasz odpowiednich środków ostrożności, ta pasja może cię zabić. W rzeczywistości szacuje się, że na każde sześć osób, które próbują wejść na Everest, jedna ginie.
  8. Saneczkarstwo. Saneczkarze zjeżdżają po bardzo stromych drogach na bardzo małych sankach z prędkością do 180 km/h. Oczywiście przy takiej prędkości małe sanki mogą być poważną przeszkodą w przeżyciu człowieka. Oczywiście przy tej prędkości mała niedoskonałość terenu może mieć tragiczne konsekwencje.
  9. Wyścigi samochodowe. W ciągu 25 lat Rajd Dakar pochłonął życie 57 kierowców, a kolejnych 45 straciło życie na torach Formuły 1.