Nadmiar pracy i obowiązków sprawia, że mamy mniej czasu na aktywność fizyczną. Potrafimy wygospodarować czas na trening, jednak boimy się, że będzie to zbyt mało na zrobienie efektywnego treningu, który pozwoli nam na zachowanie wypracowanych efektów.

Poniżej znajdziesz rady, które pomogą Ci w zaplanowaniu treningu, który będzie efektywny.

Jak zwiększyć efektywność ćwiczeń?

Plan treningowy stanowi bardzo istotny element treningu. Plan, który jest dopasowany do celu i możliwości osoby trenującej, sprawi, że trening nie będzie chaotyczny, ilość serii i powtórzeń będzie odpowiednio dobrana, a to wszystko pozwoli na zrobienie progresu. Trzymanie się planu treningowego pozwala jednocześnie na odpowiednie wykorzystywanie czasu spędzonego na siłowni, jak i odpowiednie przetrenowanie partii mięśniowych.

W przypadku ćwiczeń na siłowni więcej nie oznacza lepiej, dlatego trzymanie się planu treningowego pełni bardzo ważną funkcję w efektywności treningu.

Dieta jest kluczowym elementem w życiu osoby trenującej. Niezależnie czy naszym celem jest redukcja, czy zwiększenie masy ciała, sam trening siłowy nie wystarczy. W diecie należy zadbać o odpowiednią podaż makroskładników. Posiłek przedtreningowy powinien zawierać węglowodany, które będą naszym paliwem podczas wykonywania treningu siłowego. Do tego należy pamiętać również o piciu odpowiedniej ilości wody, którą tracimy wraz z wysiłkiem fizycznym.

Przy okazji diety warto również wspomnieć o suplementach mających pozytywny wpływ na zwiększenie efektywności ćwiczeń. Jednym z takich suplementów jest cytrulina. Cytrulina to aminokwas poprawiający wytrzymałość organizmu, zmniejszający uczucie zmęczenia. Cytrulina zwiększa dopływ krwi do mięśni, umożliwiając tym samym wykonanie cięższego treningu i lepszą regenerację. Tutaj więcej o tym co warto wiedzieć o cytrulinie?

Rozgrzewka to często pomijany element treningu siłowego. Jest jednak ona jego ważną częścią, gdyż pozwala na przygotowanie ciała do wysiłku i efektywniejszy trening.