Tęsknota za lepszymi pośladkami to nie tylko kwestia estetyki. Długie godziny siedzenia podczas pracy lub nauki powodują zanik i osłabienie pośladków, wpływając na ich wygląd i sprawność. Silne, wyrzeźbione pośladki to sekret poprawy szybkości, mocy i wyników sportowych, ale także ogólnego zdrowia i jakości życia. Ćwiczenia pośladków są niezwykle istotne, a jeśli można je łatwo wykonać w domu, nie ma wymówki, by ich nie robić.

POŚLADKI I ICH ZNACZENIE

Pośladki są czasem najbardziej pomijanym aspektem programu siłowego sportowca. Ten zestaw trzech mięśni, z których największy nazywa się gluteus maximus, znajduje się po zewnętrznej stronie i to on nadaje objętość całemu zestawowi. Jest to potężny mięsień, którego główną funkcją jest wyprostowanie biodra, co pozwala na pociągnięcie nogi do tyłu.

Pozostałe dwa mięśnie, gluteus medius i gluteus minimus, znajdują się z boku biodra. Ich ruchy powodują abdukcję biodra (odciągnięcie nogi od ciała), a także pomagają w stabilizacji miednicy.

Kiedy chodzimy lub biegniemy, pośladki utrzymują miednicę w stabilności, rozszerzają biodro, napędzają nas do przodu i utrzymują nogi, miednicę i tułów w jednej linii. Dlatego, jeśli pośladki są słabe, całe ciało staje się słabe. Również niektóre dolegliwości, takie jak bóle kolan i zerwane ścięgno Achillesa są związane ze słabymi i słabo rozwiniętymi pośladkami. Ważne jest, aby pośladki były ćwiczone i pozostawały silne i ujędrnione, aby mogły prawidłowo spełniać swoje funkcje, a inne struktury ciała, takie jak kości i ścięgna, nie były naruszone i przeciążone.

JAKIE ĆWICZENIA SĄ ZALECANE, ABY WZMOCNIĆ POŚLADKI?

Istnieją trzy ćwiczenia, które są szczególnie skuteczne w rozwijaniu, wzmacnianiu i tonowaniu pośladków i wszyscy specjaliści od fitnessu i sportu są co do tego zgodni. Najlepsze jest to, że można je łatwo wykonać w dowolnym miejscu. Są to:

Przysiady – to powszechnie znane ćwiczenie, które pracuje jednocześnie nad różnymi grupami mięśni. Uważany jest za jedno z najlepszych ćwiczeń wzmacniających pośladki i zwiększających ich objętość. Można je wykonywać z pomocą ciężarków, co zwiększa ich skuteczność. Polecanym przez nas jest ćwiczenie hip-trust, które solidnie angażuje mięśnie pośladkowe.

Wypady – to kolejne świetne ćwiczenie na wzmocnienie pośladków. Spalają również kalorie, pomagają tonować ramiona i wzmacniają górną część pleców

Mostek – to ćwiczenie nie tylko aktywuje pośladki, ale także wzmacnia mięśnie brzucha i dolnej części pleców. Ważne jest, aby utrzymać postawę przez jak najdłuższy czas i pamiętać, aby utrzymać kręgosłup prosto i kolana razem dla maksymalnych rezultatów.