Trening z ciężarami jest jednym z najbardziej pozytywnych dla ciała ćwiczeń. Spalanie dużej ilości kalorii jest jedną z wielu korzyści płynących z treningu siłowego, ale jest również bardzo ważny dla budowania mięśni, zwiększania metabolizmu, wzmacniania kości i eliminowania tłuszczu. Chociaż pomagają budować umięśnione ciało, codzienne ćwiczenia niosą ryzyko kontuzji i mogą uniemożliwiać osiągnięcie celu.

Co się stanie, jeśli będę codziennie ćwiczył na siłowni?

Sekretem, by wiedzieć, czy podnoszenie ciężarów każdego dnia jest dobre czy złe, jest słuchanie swojego ciała. Każdy dzień jest inny: odpoczynek, dieta, praca, stres i skumulowany trening to czynniki, które wpłyną na kondycję Twoich mięśni. Kiedy czujesz się szczególnie wyczerpany, z zakwasami kilka dni w tygodniu, oznacza to, że Twój organizm prosi o przerwę.

Codzienny trening siłowy prowadzi do zmęczenia mięśni. Dlatego nie jest to wskazane. Szanse na doznanie mikrouszkodzenia mięśnia lub poważniejszej kontuzji rosną wraz z kumulacją tego typu zachowania. Dlatego warto dać odpoczynek mięśniom i unikać forsowania ich codziennie. Wiele osób myśli, że dzięki temu przyspieszy proces i szybciej zbuduje mięśnie, ale jest wręcz przeciwnie.

Ile razy w tygodniu ćwiczyć?

Skoro codzienny trening siłowy nie jest zalecany, to ile dni w tygodniu dobrze jest podnosić ciężary? Aby rozwiać Twoje wątpliwości, należy pamiętać, że minimum 48 godzin odpoczynku pomiędzy sesjami jest niezbędne, aby każda grupa mięśniowa mogła się zregenerować po wykonanym wysiłku.

Biorąc pod uwagę 48 godzin odpoczynku, z reguły 3 dni w tygodniu to idealna częstotliwość dla treningu siłowego. W tych dniach będziesz musiał trenować główne grupy mięśniowe ciała za pomocą ćwiczeń wszelkiego rodzaju: wyciskania na ławce, przysiadów i innych, które angażują nogi, ramiona i plecy.

Jeśli w którykolwiek z 3 dni w tygodniu wykonałeś bardzo intensywny trening siłowy, Twoje mięśnie będą potrzebowały nieco więcej czasu na regenerację po tym wysiłku. W tym przypadku 72 godziny odpoczynku to dobra decyzja, a Twój organizm Ci za to podziękuje. Nie możesz zapomnieć o zdrowej diecie, która przyśpieszy regenerację. Diety przyśpieszające regenerację dostępne są w https://www.kcal.pl

W dni regeneracji zdecyduj się na inne ćwiczenia lub aktywności, takie jak bieganie, joga, spacer lub pilates. W ten sposób poprawisz swoją wydajność podczas kolejnych sesji treningu siłowego: krew będzie lepiej płynąć, dostarczając więcej składników odżywczych i tlenu do wcześniej ćwiczonych mięśni.