Siedzący tryb życia, praca umysłowa zamiast fizycznej, brak ruchu i stres. Są to czynniki powodujące negatywne skutki dla zdrowia człowieka.

Dojazdy do pracy tradycyjnymi środkami transportu, generują zanieczyszczanie środowiska oraz wyręczają nas od trudu dotarcia do pracy, oraz minimalizują wysiłek fizyczny. Te dwa aspekty powinny przekonać każdego człowieka do zmiany podejścia do stanu swojego zdrowia. Receptą na zdrowsze życie oraz lepszy stan środowiska może być dojazd do pracy rowerem. Szeroko pojęte kolarstwo uprawiane hobbystycznie ma szerokie spektrum właściwości prozdrowotnych. Regularna jazda na rowerze powoduje znaczne zmniejszenie podatności zachorowania na choroby układu krążenia oraz cukrzycę i otyłość. Regularny wysiłek fizyczny wymuszany przez jazdę na rowerze sprawia, że kolarze mogą zyskać dodatkowe kilka lat życia.

Sport, w każdej postaci, obniża poziom stresu. Dojazdy do pracy rowerami powodują nie tylko poprawę aspektów zdrowotnych, ale również finansowych. Bardziej zaawansowani rowerzyści niejednokrotnie są w stanie bez większego trudu pokonywać dziennie trasę od 20 do nawet 40 km, co przekłada się na znaczne oszczędności finansowe. Uprawianie sportu, zgodnego z zainteresowaniami przy stwarza również sporą dawkę przyjemności. Oprócz monotonnych dojazdów do pracy warto wybrać się na wyprawy weekendowe w ciekawe miejsca, zwłaszcza w gronie znajomych dzielących te same zainteresowania.

Szeroko pojęte kolarstwo jest więc sportem, mogącym przynieść wiele korzyści nie tylko prozdrowotnych, finansowych, ale również przyjemność i satysfakcję z dobrze spędzonego czasu w gronie znajomych.