29 lat bez wygranej w lidze

Może to zaskoczenie, ale z pewnością gdyby kibice Liverpoolu mieli wybierać między wygraniem Ligi Mistrzów a Premier League wybraliby to drugie. The Reds wygrali Ligę Mistrzów w 2005 roku przeciwko AC Milan – w historycznym comebacku w finale w Stambule – i byli wicemistrzami w 2007 i 2018 roku.

Liverpool FC nie wygrał Premier League od 29 lat, ostatni z tytułów miał miejsce w 1990 roku. Zespół Brendana Rogersa była blisko w 2014 roku, kiedy to the Reds zostali wyprzedzeni przez Manchester City, pomimo 31 bramek Luisa Suareza, które przyniosły mu Złotego Buta jako najlepszemu strzelcowi w najlepszych ligach Europy.

Klub z amerykańskim akcentem

Liverpool zmagał się z problemami finansowymi w 2010 roku, zanim klub został sprzedany Fenway Sports Group, właścicielom franczyzy baseballowej Boston Red Sox w Stanach Zjednoczonych. Zmiana właściciela przyniosła klubowi stabilność na boisku i poza nim. Przeprowadzono niezbędną rozbudowę stadionu, aby zwiększyć pojemność do ponad 54 000 i w 2012 roku the Reds wygrali Puchar Ligi.

W 2016 roku nowy menedżer Jürgen Klopp doprowadził zespół do finału Ligi Europy w swoim pierwszym roku. W finale jednak strona angielska przegrała z Sevillą. W poprzednim sezonie, 2018/19, Liverpool dotarł do finału Ligi Mistrzów, ale przegrał z Realem Madryt.

Wielki dominator lat 70. i 80.

Liverpool w ostatnich sezonach nie miał zbyt wiele szczęścia, ale był czas, kiedy ich dominacja w krajowych i europejskich rozgrywkach była bardzo podobna do tej, jaką w ostatnich latach miała FC Barcelona. W latach 1974-1983, pod wodzą Boba Paisleya, Liverpool zdobył 21 tytułów, w tym trzy Puchary Europy, 1 Puchar UEFA, 6 Premier League i 3 kolejne Puchary Ligi.

Po przejściu Paisleya na emeryturę w 1983 roku jego następca Joe Fagan osiągnął treble, wygrywając Ligę, Puchar Europy i Puchar Ligi. Sukcesy w rozgrywkach krajowych trwały przez resztę dekady, zdobywając dublet Ligi i FA Cup w 1986 roku, Ligę w 1988 roku, FA Cup w 1989 roku i ostatni tytuł krajowy w 1990 roku. W http://www.premierleague.pl przeczytasz o nowościach dotyczących drużyny Liverpool FC

Najmroczniejsze dni w ich historii

W środku dekady dominacji Liverpoolu w Europie i krajowej rywalizacji w latach 80-tych, tragedia dotknęła klub przy dwóch okazjach. W 1985 roku, na chwilę przed finałem Pucharu Europy pomiędzy Juventusem a Liverpoolem, na stadionie Heysel w Brukseli zawaliła się ściana. W efekcie zginęło 39 osób, głównie włoskich kibiców. Następstwa katastrofy doprowadziły do tego, że UEFA nałożyła zakaz na angielskie kluby w europejskich rozgrywkach, kończąc sukcesy Liverpoolu na kontynentalnej scenie.

Niecałe cztery lata później, 15 kwietnia 1989 roku, tragedia ponownie nawiedziła Liverpool. W tym, co the Reds opisują jako „najczarniejszy dzień w naszej historii”, 96 fanów Liverpoolu zostało zmiażdżonych na śmierć przed półfinałem FA Cup przeciwko Nottingham Forest na stadionie Hillsborough w Sheffield Wednesday, najgorsza katastrofa w historii brytyjskiego sportu.