Chciałbyś móc jeździć dłużej, szybciej i efektywniej? W takim razie zacznij używać żeli energetycznych dla kolarzy. Poniższe instrukcje pomogą ci właściwie je zastosować. Jeżeli uda ci się znaleźć żele energetyczne dla kolarzy o dobrym i prostym składzie, spokojnie możesz ich używać nawet codziennie, jeżeli tylko każdego dnia oddajesz się rowerowym przejażdżkom.

Żele raczej nie są jednak stosowane na krótkich dystansach. Jeżeli więc masz do przejechania trzydzieści czy czterdzieści kilometrów i boisz się, że podczas podróży dopadnie cię nagłe uczucie zmęczenia czy momentalnie stracisz energię, spróbuj sięgnąć raczej po batony energetyczne bądź podobne do nich przekąski, które znakomicie zastąpią ci żele. Dystanse dłuższe niż czterdzieści kilometrów mogą już jednak wymagać zastosowania żeli. Ogólnie rzecz biorą podczas kilkugodzinnej bądź kilkunastogodzinnej jazdy powinieneś przyjmować ok. 30-60 g węglowodanów na każdą godzinę jazdy. W przypadku jazdy wyczynowej ta wartość podwyższa się do 100 g węglowodanów na godzinę. Łatwo możesz sobie zatem wyliczyć, jaka porcja żelu będzie ci potrzebna.

Uważaj jednak, by nie przesadzić z tego rodzaju produktami w drugą stronę. Żel energetyczny dla kolarzy nie musi być od razu spożyty w całości. Jeżeli kupiłeś produkt o zawartości 200 g węglowodanów, spokojnie możesz sobie go podzielić na kilka mniejszych porcji. Jednorazowe przyjęcie nadmiernej dawki pobudzających i doładowujących substancji może zakończyć się wystąpieniem różnych (oczywiście nieprzyjemnych) dolegliwości. Pamiętaj też, aby po każdym spożyciu żelu przyjąć przynajmniej minimalną ilość wody. Wystarczy, że po prostu przepłuczesz nią usta, aby żel energetyczny dla kolarzy został lepiej i szybciej wchłonięty.

Tak jak zawsze przed wyścigiem ustalasz taktykę jazdy, tak podobnie powinieneś ustalić, w jaki sposób będziesz przyjmować żele energetyczne. Zaplanuj to sobie jeszcze przed wejściem na rower. Żel może dać ci dużo więcej siły do jazdy.